Wpis

niedziela, 23 czerwca 2013

"Fale dunaju" w 3D, czyli kolejny tutorial wzoru na szydełko

Wczoraj było o dwóch schematach, które nie wygrały. Dziś o tym, któremu się udało. Ale przyznam, że i jemu nie było łatwo. A to dlatego, że najpierw zrobiłam go z kordonka i szydełkiem 1,00 mm. Wzorek wyszedł maciupeńki i w ogóle nie prezentował się tak, jak powinien się prezentował "właśnie ten jeden jedyny i wybrany". Na szczęście olśniło mnie, że tunika będzie grubaśna i że powinna dla lepszego obrazu zrobić próbkę wełną, z której będzie tunika.
No i tak się też stało. I powiem, że to jest właśnie to. A jeszcze jak się szydełko będzie wkłuwało w tylną nitkę oczka, to fale nabiorą trzeciego wymiaru.

Ale od początku.
Przewertowałam encyklopedię od Teściówki Mojej Jedynej i Niepowtarzalnej i zainteresował mnie schemat nr 146. Oto i on we własnej... fotografii.

Szkoła Szydełkowania

 

Jak widać, wzór nie jest trudny, oczka łańcuszka na przemian z pojedynczymi słupkami i półsłupkami.

- Phi - pomyślałam sobie - jak ja nie dam rady, to kto! - To tak dla dodania samej sobie odwagi. No i wzięłam tego byka na szydełko.

A że już wcześniej próbowałam innych schematów, o czym możecie przeczytać w tym poście: Dwa schematy na szydełko, które nie wygrały - tutorial , to robótka z próbką zrobiła się już spora, ale nic to, kontynuowałam na niej.

Na schemacie widać, że liczba oczek początkowych (łańcuszka, nabrania) powinna być podzielna przez 12 + 1. Dorobiłam więc brakujące oczka łańcuszka, być mieć pełnowartościową próbkę.

Szkoła Szydełkowania

(schemat będę przerabiała nad oczkami łańcuszka fiśtającymi się teraz swobodnie i nad poprzednimi schematami, aż do tych dwóch wypustek, które próbują schować się pod znakiem wodnym na zdjęciu).


Mając już gotowy rząd nabrania, zaczynamy pierwszy rząd schematu. Robimy jeszcze 5 oczek łańcuszka, a następnie jeden słupek pojedynczy wkłuwamy w szóste oczko, licząc od szydełka:

Szkoła Szydełkowania

 

Opuszczamy trzy oczka i w czwartym robimy półsłupek. I jeszcze 4 takie same. Razem 5. 

Szkoła Szydełkowania

 

Znowu opuszczamy trzy oczka i w czwartym przerabiamy grupkę trzech słupków pojedynczych w kolejności: 1 słupek, 2 oczka łańcuszka, 1 słupek, 2 oczka łańcuszka, 1 słupek. Wszystkie słupki mają być wkłute w to samo oczko łańcuszka poprzedniego rzędu. Po trzecim słupku robimy 3 oczka przerwy i od czwartego ponownie przerabiamy 5 półsłupków.

Szkoła Szydełkowania

 

I tak do końca rzędu. Poniższa fotka pokazuje cały pierwszy rząd robótki. (Na końcu robimy zamiast trzech, tylko 2 słupki, to tak, żeby się ładnie kończyło pod kątem prostym).

Szkoła Szydełkowania

 

Przechodzimy do drugiego rzędu. Na początek robimy 3 oczka łańcuszka, a potem 4 słupki, wszystkie przerobione są na łuku z oczek łańcuszka poprzedniego rzędu. (Szydełko nie wbijamy bezpośrednio w oczko, tylko prowadzimy je pod oczkami łańcuszka, a pomiędzy słupkami poprzedniego rzędu).

Szkoła Szydełkowania

 

Po ostatnim słupku, robimy 3 półsłupki. Są one przerobione nad półsłupkami poprzedniego rzędu. W poprzednim rzędzie było ich 5, teraz mają być trzy dlatego, trzeba uważnie sprawdzić, by środkowe słupki się pokrywały.
Po półsłupkach przyszedł czas na wachlarzyk. Składa się on z 9 słupków i znowu trzeba przypilnować, by środkowy znajdował się bezpośrednio nad środkowym słupkiem małego wachlarzyka poprzedniego rzędu. A robimy to tak. 4 pierwsze słupki przerabiamy wokół łuku z oczek łańcuszka poprzedniego rzędu. 

Szkoła Szydełkowania

 

Piąty słupek wkłuwamy pod DWIE nitki środkowego słupka poprzedniego rzędu. A następne 4 słupki ponownie przerabiamy wokół łuku z oczek łańcuszka. Potem 3 półsłupki nad półsłupkami poprzedniego rzędu, pilnując, by środkowe oczka się pokrywały.

Szkołą Szydełkowania

 

Tak wygląda przerobiony cały drugi rzad schematu.

Szkoła Szydełkowania

 

Tu pokazałam od razu cały trzeci rząd. Najważniejsze uwagi: do rzędu przechodzimy jednym oczkiem łańcuszka. I mówiąc ogólnie - pilnujemy, by oczka środkowe poszczególnych elementów znajdowały się dokładnie nad środkiem elementów poprzedniego rzędu - grupa słupków wkłuta w środkowy półsłupek poprzedniego rzędu oraz półsłupki przerabiane nad dużym wachlarzem.

Szkoła Szydełkowania

 

Od razu cały czwarty rząd. Przerabia się go tak samo, jak drugi. Niewielka różnica jest tylko na początku i na końcu rzędu - tutaj robi się po dwa półsłupki.I potem powtarza się rzędu od 1 do 4 aż do osiągnięcia odpowiedniej długości.

Szkoła Szydełkowania

 

Powyższe zdjęcie pokazuje, jak ładnie układają się fale, gdy wzór przerabia się, wbijając szydełko w tylną nitkę oczka. Dorobiłam jeszcze jeden rząd, by sprawdzić, jak to będzie wyglądało, gdy szydełko będzie wkłuwane pod obie nitki oczka. No i nie. To nie to. Wolę 3D.

Szkoła Szydełkowania

 

I dla porównania jeszcze ten sam schemat robiony cieńszą kordonkiem na mniejszym szydełku. Też mnie nie zachwycił.

Szkoła Szydełkowania

 

Dlatego zostaję przy swoich upatrzonych "falach dunaju" w 3D. Taka będzie moja tunika. O postępach nad jej pracą oczywiście będę informować na bieżąco.

PS Jeśli nie wiesz, jak zrobić zaprezentowane przeze mnie oczka, zajrzyj do postu: Oczko ścisłe, słupek, półsłupek - co to w ogóle jest i z czym to się je? 

Szczegóły wpisu

Tagi:
Autor(ka):
perfidnyobibok
Czas publikacji:
niedziela, 23 czerwca 2013 09:37

Polecane wpisy

Komentarze

Dodaj komentarz

  • tojatenia napisał(a) komentarz datowany na 2013/06/23 09:48:23:

    Nie dziwię się, że ten wzorek wygrał - jest piękny. I tak myślę, że może ja go popróbuję, tylko czy to dla mnie nie za trudne?
    kuchniaipasja.blox.pl/html

  • perfidnyobibok napisał(a) komentarz datowany na 2013/06/23 10:02:08:

    To tylko zwykłe pojedyncze słupki poprzetykane półsłupkami bez narzutu i oczkami łańcuszka. Spróbuj koniecznie. Najlepiej na jakiejś starej włóczce i najlepiej na grubszej i większym szydełkiem. Wtedy wszystko lepiej się liczy.

Dodaj komentarz